Med splošnim zaprtjem države so mladi na spletnih platformah predstavljali svoje poslovne modele podjetniški komisiji na nacionalnem tekmovanju POPRI, ki ga organizira Primorski tehnološki park. V finale se jih je od 134 prijavljenih prebilo 36 ekip. Potegovali so se za prva tri mesta v kategorijah osnovnošolci, dijaki in mladi do 29 leta.
Mladi so tekmovali v kategorijah osnovnošolci, dijaki in študenti ter mladi do 29 leta. Na tekmovanje POPRI se je prijavilo 344 mladih oziroma 134 ekip. Letos so se že drugič tekmovanja udeležile tudi šole iz zamejstva. Šestinsedemdeset skupin se je uvrstilo na predizbore, ki so jih organizirali Primorski tehnološki park, Saša inkubator, Tehnološki park Ljubljana in Podjetniški inkubator Podbreznik. Na zaključni del tekmovanja pa se je uspelo prebiti 36 ekipam. Vsaka je dobila po 500 € iz nagradnega sklada za izboljšanje poslovnega modela za finale.
V finalu so v vsaki kategoriji so razglasili tri najboljše ekipe. Tretjeuvrščene so prejele po 700 EUR, drugo uvrščene po 1300 EUR, zmagovalci pa po 2000 EUR iz nagradnega sklada, ki ga zagotavljajo soorganizatorji tekmovanja: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Javna agencija za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije SPIRIT Slovenija in Slovenski podjetniški sklad. Tekmovanje je podprl tudi Urad vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. kot soorganizatorji so sodelovali še Mestna občina Nova Gorica, Občina Šempeter - Vrtojba in Občina Renče -Vogrsko.
Glavni organizator tekmovanja POPRI, Primorski tehnološki park, pa je zmagovalnim ekipam zagotovil tudi vstopnico v svet. Zmagovalci med dijaki in študenti ter mladimi do 29. leta starosti bodo tekmovali še na evropskem tekmovanju EUSAIR POPRI Youth, prve tri dijaške ekipe so prejele vstopnico na mednarodno tekmovanje Genius Olympiad, drugo uvrščena ekipa med študenti in mladimi do 29. let pa vavčer za podjetniško usposabljanje Erasmus.
Tekmovanje POPRI dokazuje, da tudi izredne razmere v času pandemije ne morejo preprečiti tega, da bi mladi ustvarjali svojo prihodnost z inovativnimi idejami in optimizmom – in pri tem jih moramo podpreti.
Razglasitev rezultatov s podelitvijo nagrad 9.4.2021
Avtorja: Rok Cigoj, David Košir
Mentorici: Tanja Krapež, Andreja Vister
OŠ Dobravlje
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje
SATAR je vrhunska naprava namenjena čebelarjem. Pomaga jim pri žičenju satnikov. Naprava je enostavna za uporabo.
Avtorji: Tisa Princes Ledinek, Vida Furlan, Rok Kopatin
Mentorici: Tanja Krapež mag. Andreja Vister
Osnovna šola Draga Bajca Vipava
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje
BiPar rešuje problem izgubljenih nogavic. Z BiParom nogavice v paru operete, posušite in nato tudi zložite. Ves čas bodo na svojem mestu.
Avtorji: Tajda Adrović Flisar, Sara Vdovč, Alina Učakar
Mentorica: Rosana Kleindienst
OŠ Frana Albrehta Kamnik
Regijski partner: Tehnološki park Ljubljana
Opis ideje:
BioPurga je biološki smetnjak in kompostnik v enem za zunanjo uporabo, ki uporabnikom omogoča zbiranje in pospešeno recikliranje bioloških odpadkov v kompost, iz katerega namesto, da bi plačevali dodatne stroške odvoza, v parih tednih pridobijo kakovosten kompost za gnojenje rastlin.
Avtorja: Nik Stanojević, Val Vidmar
Mentorja: Janez Gorenc, Simon Jeraj
Gimnazija Novo mesto
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
SWM je pametna naprava, ki slepim in slabovidnim osebam pomaga pri orientaciji s pomočjo inovativne tehnologije. Z njeno pomočjo bova odprla nove možnosti vsem slepim in slabovidnim in občutno izboljšala kakovost njihovih življenj.
Avtorji: Neli Štanta, Matic Šinigoj, Hana Vovk, Lovro Saksida
Mentor: /
Gimnazija Nova Gorica
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje:
Pocketlib je spletna stran, nadgradnja Cobissa, ki nam ponuja virtualno izkušnjo knjižnice. Skozi spletno stran se lahko sprehajamo med oddelki knjižnice in prikazujejo se nam naslovi knjige, slika njihove platnice in pri večini tudi kratek vsebinski povzetek.
Avtorja: David Čadež, Miha Lazič
Mentorjica: Tanja Blažič
Šolski center Nova Gorica
Regijski partner: Primorski tehnološki park
Opis ideje:
Alergenko je aplikacija, ki na podlagi skenirane črtne kode in alergenov v izdelku pove, ali je ta izdelek
primeren za uporabnika ali pa ne. Uporabnik ob registraciji v aplikacijo vnese alergene, na katere je
občutljiv in ko pride v trgovino z aplikacijo skenira črtno kodo izdelka.
Avtor: Blaž Novšak
Mentor: Marjan Hočevar
Šolski center Novo mesto
Regijski partner: Podjetniški inkubator Podbreznik
Opis ideje:
Problem sem našel pri zvijanju povezovalnih trakov, kjer gre veliko časa. Zato sem naredil produkt, s katerim je to delo lažje in hitrejše.
Avtorji: Gal Lindič, Jan Weissenbach, Bian Klančnik, Ožbej Golob
Mentor: Islam Mušić
Fakulteta za računalništvo in informatiko UL
Regijski partner: SAŠA inkubator
Opis ideje: Naša poslovna ideja je mobilna aplikacija za iskanje osebnih in izvirnih daril. Uporabnik bo preko mobilne aplikacije vnesel parametre o osebi, za katero kupuje darila (starost, spol…), nato pa bo aplikacija na podlagi teh parametrov poiskala primerna darila.
Avtorici: Špela Polajžer, Lucija Beranič
Mentorica: Zdenka Selinšek
Višja strokovna šola Šolski center Ptuj
Regijski partner: SAŠA inkubator
Opis ideje:
Ker sva ravno v letih, ko opravljamo izpite za avto, sva iskali rešitev, kako zmanjšati alkohol pri mladih voznikih. Odločili sva se, da narediva obesek za avtomobilske ključe, kateri bi s svojim napisom in obliko, pritegnil pozornost predvsem tistih, ki ponujajo alkohol mladim.